Schrodingiller

Değerlendirme Grupları Satılık Olmamalıdır
Schrodingiller olarak kendimizi bir "oyun değerlendirme grubu" olarak nitelendirmeye dilimiz varmıyor genellikle. Evden kaçış oyunlarını oynamayı seviyoruz, oynadığımız oyunlarla ilgili değerlendirmelerimizi insanlarla paylaşmayı da seviyoruz. Oyun oynamak isteyen insanlara değerlendirmelerin yol göstermesini hedefliyoruz. Bugüne kadar bu şekilde Ankara ve İstanbul'da 80'in üzerinde oyun oynadık.

Herhangi bir eve oyun oynamaya gittiğimizde de "biz hede oyun değerlendirme grubuyuz" diye söylemiyoruz. Oyun sahibi (ya da yöneticisi) özel olarak deşmedikçe, kaç oyun oynadığımızı, bir web sitesinde ve sosyal medyada da değerlendirme yazdığımızı belirtmiyoruz.

Geçtiğimiz günlerde bir oyun yöneticisinden İnternet'te oyun değerlendirmeleri yazan bazı grupların oyun sahiplerine "biz oyun grubuyuz" diye kendilerini tanıttıklarını, kendilerinden ücret alınmamasını talep ettiklerini, beleşe oyun oynadıklarını öğrendik. Hatta bir ev sahibinden, kendisine "nasıl bir değerlendirme yazmamızı istiyorsanız yazalım" dediklerini şaşkınlık içinde dinledik. Bunu tanıştığımız başka ev sahiplerine sorduğumuzda, onlar da bu durumu doğruladı. Çoğu durumda 15-20 oyuna gitmiş ve yazı yazmış kişilerin kendilerini "değerlendirme grubu" olarak adlandırıp böyle bir istekte bulunabildiklerini de eklediler.

İnternet'te bir oyun hakkında yorum yazmak için ücretsiz oyun oynama isteğini üç nedenle yanlış buluyoruz:

1) Oyun evleri için verilen ciddi bir emek, yapılan ciddi bir maddi masraf var. Hazırlığı dahil 1,5 saat boyunca en az bir (bazı evlerden daha fazla sayıda) kişi oyunu yönetiyor ve oyunda görev alıyor. Öncesinde evin kurgulanması ve oluşturulması için yapılan masrafı ve emeği ya da böyle bir girişim için ev sahipleri tarafından alınan riskleri hiç katmıyoruz bile. Oyunun ücretini ödememeyi tüm bu emeğe yapılan büyük bir saygısızlık olarak görüyoruz.

2) Bir değerlendirme grubunun ücretsiz/indirimli oyun oynaması bir çıkar çatışması oluşturuyor. Grup yazacağı değerlendirmesini para (ücretsiz oyun oynama) karşılığı satmış oluyor. Bu şartlar altında yazılan bir değerlendirme, inandırıcılığını yitiriyor.

3) Satın alınarak yazılmış değerlendirmeler, gerçek değerlendirmeleri de lekeliyor ve onlara gölge düşürüyor. İnsanların çok benzer çıkar ilişkileri nedeniyle geleneksel gazetecilere ve medyaya güveni kalmadı. Benzer bir gelecek bizleri de bekliyor.

Schrodingiller olarak bugüne kadar 80+ oyundan bir oyunu ücretsiz oynadık, iki oyunda da indirimli ücret ödedik. Üçünde de yakın tanıdığımız, oyunlar dışında da görüşmeye başladığımız insanları kıramadığımız için haklarını ödeyemedik (bu onlara yol-su-elektrik olarak geri dönecek).

Kendine saygısı olan tüm değerlendirme gruplarının, ev sahipleriyle çıkar ilişkisine girmemesi, bir oyun hakkında değerlendirmek için ücretsiz ya da indirimli oyun talep etmemesi ve bu yazdığımıza benzer bir yazıyı sayfalarında paylaşarak bunu duyurması gerektiğini düşünüyoruz.

Ev sahiplerinin de kendilerine gelecek bu tip etik olmayan talepleri geri çevirmesi için çağrı yapıyoruz.

Kaçış oyunları ancak dürüst yazılan değerlendirmelerle yaygınlaşabilir ve gelişebilir.

29 Mayıs 2016