Schrodingiller

Ottoman Kaşıkçı Elması (Maze Up)
Ev
Açık
Oyun Kategorisi
Macera
Oyun Etiketleri
#Bekleme Odası #Tuvalet #Yeni Başlayanlara Uygun
Şehir
Istanbul Avrupa
Adres
Marmara Forum Osmaniye, Çobançeşme Koşuyolu Bulvarı No: 3 Kat: 3 34568 Bakırköy
0 212 243 7645

Hikaye

Ottoman, "Kaşıkçı Elması" efsanesinden esinlenerek kurgulanmış bir oyundur.

Dünyanın en büyük elmaslarından biri olan Kaşıkçı Elmasının arkasında ülkeleri, zamanları, insanları aşan bir hikaye vardır.

Efsaneye göre 1774 yılında Pigot adında bir Fransız subayı, bu elması Hindistan'ın Madaras Mihracesi'nden satın alıp Fransa'ya götürür. Bir zaman sonra tekrar satılığa çıkartılan elması Napolyon'un annesi satın alır ve uzun süre göğsünde taşır. Ne var ki, Napolyon sürgüne gönderildiği zaman, oğlunu kurtarabilmek için annesi de elması mecburen satılığa çıkartır. İşte o sırada, Fransa'da bulunan Tepedelenli Ali Paşa'nın bir adamı, paşa adına 150 bin altın ödeyerek elması satın alır, Paşaya getirir ve Kaşıkçı Elması yıllarca Tepedelenli Ali Paşa’da kalır.

Yıllar sonra devlete karşı ayaklandığı gerekçesiyle Tepedelenli Ali Paşa hakkında ölüm fermanı çıkar. Öldürülmesi ve tüm varlıklarına el konulması için ordu yola çıkar.

Oyunumuz Tepedelenli Ali Paşa'nın evinde geçmektedir. Oyundaki amaç evindeki kaşıkçı elmasını ele geçirmeye gelen yeniçerilerden önce, Tepedelenli Ali Paşa'nın özen ile saklamış olduğu Kaşıkçı Elması'nı bulup evden kaçmaktır.